Ako piť alkohol, aby sme boli spoločensky atraktívni

Autor: Emil Lobotka | 17.5.2011 o 20:18 | (upravené 28.3.2013 o 21:12) Karma článku: 8,43 | Prečítané:  2327x

Alkohol je metla ľudstva, ktorá však zametá hlavne s tými, ktorí sa ňou zametať dajú. Kto je to, kto sa ňou dá zametať? Sú to hlavne chudobní, ktorí si zúfajú, že majú málo a tak majú ešte menej. Trochu bohatší, ktorí pijú zo zvyku a zo spoločenskej nutnosti a tiež bohatí, ktorí pijú z nejakého iného, ale rovnako pekného dôvodu.

Je skutočne treba dôvod na pitie? V našich končinách je to skôr vzácnosť, ak niekto nepije alkohol vôbec. Je to spoločensky neospravedlniteľná, nemožná vlastnosť hosťa, alebo priateľa, ktorý na otázku čo si dáš? Odpovie, že nepije žiaden alkohol. Čo s takým hosťom? Ani vypiť, ani porozprávať, aký je ten alkohol dobrý a ako šmakuje. A tá jeho vyberaná chuť! A tak ďalej pokračuje spoločenská kultúra pitia alkoholu.

Je alkohol kultúrou našich čias? Mám taký pocit, že áno. Pije sa všade. Pri všetkých oslavách, pri všetkých pohreboch, pri každej udalosti. Či je to deň matiek, alebo deň zosnulých, ak príde návšteva, vždy sa pije. Je to zvyk. Mnohokrát nám to ani nechutí, ale keď sa to patrí. Čo by si o nás pomysleli, keby sme ich neponúkli. Ešte by si mohli myslieť, že im nedoprajeme. Že im nedoprajeme alkoholu? Všetkého im doprajeme. Aj alkohol, aj opicu z neho. A tak sa navštevujeme a veselo pijeme.

Nezdá sa vám, že toho alkoholu je už všade priveľa? Alkohol, samý alkohol. Už aj v reklamách v televízii nám vravia, aké je to ohromne dobré, keď si dáš nejaký fernet, alebo vodku toľkokrát destilovanú, že si to už ani herci z reklamy nepamätajú.

Alkohol je novodobá ale aj starodobá droga. Pilo sa vždy a pije sa i teraz. Teraz sa pije asi najviac, lebo alkohol sa stal legálnou drogou, na ktorej sa dá krásne zarobiť všetkými, ktorí sa okolo neho akokoľvek obšmyknú.  Tovar, ktorého výroba je taká lacná, že by sa dal predávať za desatinu ceny, za ktorú sa predáva. Predáva sa za astronomické ceny, z ktorých najväčšia čiastka sa sype do vrecká štátu, pomocou šikovne a elegantne nastavených daní úplne zo všetkého. Od pridanej hodnoty, cez pridané percentá alkoholu až po pridaných opitých ľudí. Štát, ktorý by mal byť prvý, a ktorý by mal stáť na čele zástupu protestujúcich proti alkoholu, je prvý v nastavovaní mešca.

Je to zaujímavá situácia, keď štát v záujme terajšieho zárobku mrhá ťažkými miliónmi na záchranu zdravia ľudí, postihnutých alkoholizmom a chorobami, ktoré alkohol spôsobuje. Je to situácia, ako keď si človek za pôžičku postaví najskôr pálenicu, z výnosov ktorej potom platí nemocnicu na svoje vyliečenie z alkoholizmu. Je toto normálna situácia? Zdá sa, že áno. Veď roky rokúce sa nič nemení. Iba pribúda ľudí, ktorí pijú a následne sa liečia a opäť pijú a znova sa liečia. A takto sa to krásne opakuje, kým všetci neboli šťastní a nepomreli.  Alebo pomreli? Už si dobre nepamätám, lebo aj si občas dám...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?