O radosti.

Autor: Emil Lobotka | 30.5.2013 o 8:00 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  291x

Radosť je výsada inteligentných  bytostí. Žiaden živočích sa nedokáže radovať. Žiadna rastlina vás neprivíta s úsmevom. Niektoré rastliny žiaria krásou ale nie radosťou. Radosť je pre človeka akoby pridaná hodnota. Dá sa žiť aj bez radosti ale nie je to celkom ono. Radosť prináša uspokojenie, prináša určitú odmenu za dobre vyriešenie nejakej situácie, dobre vyriešený problém. Človek sa raduje keď vyhrá nejaký súboj. Je radosť potrebná k životu?

Otázka je až nemiestna. Veď je to výsada inteligentných bytostí. Tak prečo sa ľudia tak málo radujú? Prečo sa väčšinou mračia alebo jednajú chladnokrvne? Nuž, odpoveď je trochu aj v mojej definícii radosti. Nie sú dosť inteligentní. Je to myslené s úsmevom ale aj je v tom kus pravdy. Ak je človek inteligentný, tak radosť mu začne chýbať. Domáha sa radosti. Domáha sa všetkého, čo obohatí jeho život. Vie, čo je pre neho  dobré a vie to vniesť do svojho života.

Ako si vniesť radosť do života? Trochu hlúpa otázka, ale mnoho ľudí sa radovať nevie, takže skúsim sformulovať postup k radosti zo života a radosti v živote. Nie je to ťažké a zároveň je to pre niektorých ľudí nedosiahnuteľné.

Ťažké to bude pre ľudí, ktorí nevnímajú svet ako krásny priestor pre svoj život. Je to pre nich tak veľká bariéra, že sa k radosti zo života neprepracujú.

Druhým predpokladom k radosti zo života a tým i radosti v živote sú deti. Možno sa vám to zdá nemiestny a nie celkom vhodný bod v takomto ľahko, krásno a radostno orientovanom texte, ale nie ste presvedčení, že deti sú radosť v živote? Mali ste už deti? Vnímali ste ich nevinnosť a čaro? To predsa nejde nijako prehliadnuť. Deti sú radosť. Deti sú jedno aj druhé. Sú radosťou v živote a prinášajú radosť do života. Ak niekto túto radosť nevidí, zvyčajne veľmi rýchlo vyprchá aj detská radosť a aj z dieťaťa sa stane  veľmi zavčasu zachmúrený „dospelý“.

Tretím predpokladom radosti je snaha o pokojný a radostný život. Čo to má znamenať? Poviete si. Ako mám mať radosť z toho, že sa snažím mať radosť? Je to nejaké zacyklenie. Ani nie. Jednoducho vyhľadávam životné situácie, kde môžem zažiť príjemné chvíle, príjemné zážitky s priateľmi. To mi postupne prinesie radosť a pokoj do života. Pokoj je však samostatná kapitola, ktorá je minimálne tak dôležitá ako radosť. Je predchodkyňou radosti, lebo bez vnútorného pokoja nemôžem dosiahnuť radostný život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?