O Rómoch?

Autor: Emil Lobotka | 25.8.2013 o 13:23 | (upravené 25.8.2013 o 15:55) Karma článku: 8,09 | Prečítané:  1190x

V súčasnej dobe sa dvíha vlna protestov proti Rómom (Cigánom). V Čechách boli tento víkend protestné demonštrácie proti Rómom. Na Slovensku sú to zatiaľ iba slovné protesty a intelektuálne prestrelky o „lenivých“ a neprispôsobivých obyvateľoch.

Rómovia kočovali Európou pred niekoľkými stovkami rokov. Bolo to slobodné etnikum s vlastnými zákonmi, s vlastnou kultúrou, s vlastným spôsobom obživy. Živili sa remeslami – boli zruční kováči, vyrábali tiež šperky. Chovali dobytok. Ich kultúra bola pestrá, živá. Ich zákony boli drsné, niekedy až kruté.

Postupne, tak ako sa menila civilizácia v Európe, ich spôsob života, ich kultúra, radosť zo života, začali byť prekážkou pre vládnuce sily v Európe.  Veď Rómovia ukazovali všetkým, kadiaľ prešli svoju slobodu. Boli to slobodní ľudia, ktorí niekedy dosť draho platili za svoju slobodu.

Svet okolo nich sa menil. Obyvatelia Európy sa dostávali do područia feudálov, neskôr kapitalistov. Slobodní ľudia neboli dobrým vzorom. Prišiel zákaz kočovania.

Spôsob života Rómov sa zrútil. Oni boli slobodní ľudia! Slobodu mali  zakódovanú vo svojej DNA, v každej svojej bunke. Majoritné obyvateľstvo ich začalo tlačiť do „ich“ spôsobu života. Lenže život majoritnej spoločnosti bol oveľa neslobodnejší. Žiadne cestovanie, žiadna sloboda.

Môžeme sa na vec pozrieť z pohľadu nedávnej minulosti. Za socializmu sme sa snažili natlačiť Rómov do fabrík. Naučiť ich nášmu spôsobu života. Oni tento náš spôsob života nikdy neprijali. Veď by nemohli byť so svojimi deťmi, zo svojimi rodinami! Prišli by o časť svojej slobody! Svoju slobodu si cenia nado všetko. Svoju rodinu si cenia nado všetko. Radšej prijali chudobu a život na okraji spoločnosti.

To však postupne prináša degeneráciu a svojim spôsobom stratu toho najcennejšieho čo mali, slobody. Zostávajú závislí na sociálnych dávkach. Závislí na majoritnej spoločnosti.  Nadávať na Rómov je v súčasnosti móda. V susedných Čechách sa to prejavuje silno a verejne. Sú tejto situácii na vine iba Rómov?

Život vždy ide cestou najmenšieho odporu. Ľudia robia to, čo sú nútení robiť. Malý príklad z úplne iného súdka. Všetky vynálezy ohľadom vykurovania a práci s energiou tepla vymysleli ľudia z krajín, kde je v zime veľmi nízka teplota. Nikto v okolí rovníka nerieši problém z mrazmi. Ľudia vždy a všade robia iba to, čo sú nútení robiť. Život ide vždy cestou najmenšieho odporu. Rómovia sa dokážu prispôsobiť akejkoľvek zmene. Ak budú v spoločnosti vytvorené podmienky tak, že nikto (ani Rómovia) nedostanú nič, ak sa nebudú sami usilovať uživiť, tak je problém vyriešený.

Prečo to majoritná spoločnosť doteraz nespravila? Veď ak nič nedám ľuďom, ktorí netvoria žiadne hodnoty, každý sa bude musieť postarať o svoju obživu! Prečo sa to už dávno nestalo? Riešenie je veľmi jednoduché. Veľmi rýchlo by sa zistilo, že nie Rómovia sú najväčším problémom našej spoločnosti. Nie len Rómovia sú tie hladné krky, ktoré musíme živiť. Zrazu by sa ukázalo, že tých hladných krkov je oveľa viac. Zistili by sme, že sú tu celé skupiny ľudí, ktorí neprinášajú žiadne hodnoty pre spoločnosť. Zistili by sme, že štát je nahý. Zistili by sme, že v našom štáte sú najbohatší ľudia tí, ktorí nikdy nič nepriniesli pre spoločnosť. Pre seba možno áno, ale pre spoločnosť nie.  Zistili by sme, že obrovské množstvo ľudí celý život nič netvorí, iba prehadzuje spisy z jednej zásuvky do druhej. Niekedy vytvárajú ďalšie prekážky pre slobodný život nás ostatných. Zistili by sme, že tí, ktorí nás majú chrániť nás skôr šikanujú. Tí, ktorí majú vytvárať  a uplatňovať zákony pre našu ochranu, vytvárajú a uplatňujú zákony skôr na ochranu tých, ktorí ich porušujú. Zistili by sme, že v našom štáte existujú silné sily, ktoré nechcú a nedovolia zmeniť tento stav, ktorý im vyhovuje.

Tieto sily si však neuvedomujú jedno. Sloboda, ktorú čoraz viac ľudí pociťuje prostredníctvom cestovania, slobodného podnikania, slobodného myslenia sa už nedá zastaviť. Už aj my, majoritná spoločnosť začíname chápať Rómov, že nechcú pristúpiť na podmienky práce v našich podnikoch. Podnikoch, v ktorých človek vôbec nie je dôležitý. Kde ho vyhodia z práce, keď povie svoj názor. V podnikoch, kde sa ľudia nesmú rozprávať. Kde si nesmú sadnúť, hoci povaha práce to dovolí. Kde je najdôležitejší zisk a nie človek.

Tento text nie je a ani nechce byť obranou rómskeho spôsobu života. Ich život nikdy nebol a ani nie je ideálny. Tento text chce iba poukázať na to, že za náš ťažký život nemôže ten chudobný Róm z osady. On predsa nevytvoril náš daňový systém. On nemôže ani za náš právny systém. On nevytvoril ani náš sociálny systém, vďaka ktorému vzniká animozita voči nemu.

Ak však budeme niekedy  „riešiť“ rómsku otázku, vyriešme ju dôkladne. Vyriešme ju aj s tými cigáňmi, ktorí nás denne klamu, ktorí nám predhadzujú témy, ktoré nie sú základnými. Nie sú to témy, od ktorých sa odvíja náš život.

 

Nášmu životu nestoja v ceste Rómovia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?